Rusya Ögrenci Vizesi

Rusya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda sunulmuştur. Başvuru sırasında evrakların eksiksiz ve tam bir şekilde şekilde beyan edilmesi gerekmektedir.  Rusya Konsolosluğu evrak listesinde güncelleme yapabilmektedir. Güncel evrak listesini Merkez Vize temsilcilerimizi arayarak isteyebilirsiniz.

1. Pasaport. Uzun süreli eğitim için Rusya öğrenci vizesini alabilmeniz için pasaportunuzun en az 1,5 sene daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir.  Vizenizin basılması için pasaportunuzda en az 2 tane boş sayfa olması gerekmektedir.

2. Fotoğraf. Rusya öğrenci vizesi için sizden istenen fotoğraf biyometrik olup, istenen miktar  1 tanedir. Fotoğrafınız yüzünüzün önünü gösterir şekilde olmalı ve fotoğrafınızda yüzünüzü kapatan hiçbir şey olmamalıdır. Biyometrik fotoğrafınız 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde olmalıdır. Fotoğrafınızın fonu açık olmakla birlikte sadece beyaz renkte olmalıdır.

3. Başvuru Formu. Rus makamları başvuru formunuzdaki size ait bütün bilgilerin doğruluğuna büyük önem vermektedir. Formdaki herhangi bir yanlış bilgilendirme veya yazılan bilgilerin verdiğiniz evraklarla uymaması halinde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilmektedir. Vize Merkezi olarak formunuzu doğru şekilde doldurmanıza yardım edip formu doğru doldurabilmeniz için bizi arayınız.

4. Davetiye ya da Rusya Dışişleri Bakanlığına Ait Vize Kararı. Rusya öğrenci vizesi için yapacağınız başvurunuzun gerçekleştirilebilmesi için davetiyenizin olması şarttır.  Sadece Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi tarafından hazırlanmış davetiyeler Rusya makamları tarafından kabul görmektedir. Davetiye yerine göndereceğiniz başka bir seçenek ise Rusya’nın dışişleri bakanlığı tarafından size vize verilmesi ile kararına ait bir belgedir. Davetiyenin verilme süresi 45 günü bulabilmektedir.  Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçmeniz halinde davetiye ve vize kararına hakkında daha fazla bilgi alıp davetiyeyi daha kısa sürede almanız mümkün olabilmektedir.

5. Rusya Uçak Bileti. Öğrenci vizesi için vize başvurunuzun kabul olabilmesi için Rusya için gidiş-dönüş uçak biletiniz ile ilgili rezervasyonunuzun da olması gerekmektedir.

6. Sağlık Raporu. Rusya’nın size öğrenci vizesi vermesi için başvurandan HIV virüsü bulunmadığına dair sağlık raporu olmasını istemektedir.

7. Sağlık sigortası. Seyahat tarihlerini kapsayan, 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.