RUSYA VİZESİ

T.C. Vatandaşları Rusya Vizesi Almalı Mı?

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan 30 günü aşmamak koşuluyla karşılıklı olarak iki ülke arasında vizesiz olarak serbest seyahat etme hakkını tanıyan anlaşma; 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Devleti tarafından askıya alınmıştır. Bu karar halen geçerli olup Rusya vizesi kalkmamış olduğundan umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Rusya vizesi almalıdır. Sadece diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günlük süreyi aşmamak kaydı ile yapacakları seyahatler için Rusya vizesi almalarına gerek yoktur.

Rusya Federasyonu, umuma mahsus (bordo), hususi ve hizmet  pasaport hamili Türk vatandaşlarına vize prosedürüne tabi tutmaktadır, sadece diplomatik pasaport sahiplerinin vize almalarına gerek yoktur. Bu nedenle Rusya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının pasaportlarında bu ülkeye yapacakları kısa ya da uzun süreli seyahatlerinin öncesinde Rusya vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye’de bulunan Rusya Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar için de vize verebilmektedir

Rusya vizesi pasaportunuza işlenen bir vize türüdür. Turist kartı veya ülkeye giriş kağıdı gibi bir formatta değildir. Bu nedenle Rusya vize işlemleri için geçerli pasaportunuzun vize başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Rusya’ya seyahat edecek olan kişinin vizesinde; Kiril ve Latin alfabesi halinde kişinin adı ve soyadı, Rusça olarak yazılan olarak kişinin uyruğu, cinsiyeti, verilen vizenin türü ve vizenin verildiği makam, kişinin hürriyetini belirten ana belge numarası, vizenin veriliş tarihi ve kişiye izin verilen kalış süresi, verilen vizenin numarası, ve kimi durumlarda davetiye/teleks numarası gibi bilgiler yer almalıdır.

Rusya Vizesi Evrakları

Rusya vize başvurusu için tarafımıza ulaştırılması gereken temel Rusya vizesi evrakların listesi aşağıdadır:

1- Rusya vize başvuru formu

2-  En az 6 ay geçerliliği olan pasaport

3- Kimlik  Fotokopisi

4- 2 adet fotoğraf (35×45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri biyometrik fotoğraf)

5- Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izni