ÇİN VİZESİ

T.C. Vatandaşlarının Çin Vizesi başvurularında internet üzerinden randevu sistemine geçiliyor.  Çin Büyükelçiliği, vize başvuru işlemlerinde kolaylık sağlamak amacıyla vize prosedürlerinde değişiklik yaptığını açıkladı. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle iş ve ticari amaçla yapılacak seyahatler için online vize başvurusu ve randevu sistemine geçildiğini duyurdu. Online başvuru Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinden yapılabilecek.
Çin Büyükelçiliği tarafından yayınlanan duyuruya göre; Çin vizesi başvuru randevu günü online sistem üzerinden alınacak ve vize başvuru formu online doldurulacaktır. Çin Büyükelçiliği, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ticari vize başvurularında online başvuru formu doldurma ve internetten randevu alma sisteminin hizmete açıldığı bildirdi. Başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirdiğinizde temsilcilerimiz ihtiyacınız olan desteği sağlayacaktır.

Güz ortası ve Ulusal Gün Bayramı nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği vize bölümü 24 Eylül, 1 Ekim ve 7 Ekim 2018 tarihlerinde kapalı olacaktır.
Son dönemde Çin vize başvuru işlemleriyle ilgili yapılan değişikler başvuruda bulunacak kişi ve kurumlarda karışıklığa neden olmuştur. Çin ticari vizesi uygulamasında ibraz edilen belgelerde bir değişiklik olmayıp sadece davet mektubu ile ilgili aşağıdaki durumlarda değişiklik göstermektedir.

1. Küçük ölçekli işletmelerin BARKODLU belediye davetiyesi temin edip başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Belediye davetiyesi ile yapılan başvurular 7-10 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır.
2. Küçük ölçekli işletmelerin belediye davetiyesi temin edememeleri durumunda Çin’den davet eden firma tarafından getireceği davet mektubu ile başvuru yapabilirler. Fakat bu durumda vize başvuru işleminin sonuçlanma süresi belirsiz olacaktır. Vize başvuru fişi TBD (Tarihi Belli Değil) şeklinde kesilecek ve Konsolosluk veya Büyükelçilik gerekli incelemeleri yaptıktan sonra vizeyi onaylayacaktır. Bu süreç 2 ay olabileceği gibi 6 aya kadar sürme ihtimali bulunmaktadır.
3. Eğer başvuru yapacak firma Türkiye’de büyük bir firma ise belediye davetiyesi sunmasına gerek kalmayacaktır. Çin’deki davet eden firmadan alacağı davet mektubu yeterli olacaktır. Yine bu şirketlerde çalışan kişiler firma davetiyesi ile başvuru yapabileceklerdir.

Çin Halk Cumhuriyeti 15.02.2016 tarihinde şahsi turistik vize başvurularını kaldırılmış bulunmaktadır. Buna göre, Çin’e turistik amaçlı seyahat edecek kişilerin başvurduğu turistik vize başvuruları kabul edilmeyecektir. Sadece turistik amaçlı grup vize başvuru işlemleri kabul edilecektir. Çin grup vizesi Çin’e seyahat edecek kişilerin pasaportlarına basılmayıp ayrı bir kağıda hazırlanır ve çıktısı pasaportun arasında taşınmalıdır. Çin grup vizesi giriş ve çıkışta işlemlerinde kullanılmak üzere 2 ayrı kağıda basılmaktadır. Hem girişte hem de çıkışta sınırdaki görevlilere ibraz edilmesi zorunludur. Çin grup vizesinin basılı olduğu kağıtların giriş ve çıkış işlemlerinde beyan edilmemesi durumunda ülkeye giriş ve çıkış yapılamamaktadır.
Çin grup vizesine başvuru yapabilmek için en az 5 kişi olması gereklidir. Grup vizesine sahip olan kişiler Çin’e 5 kişi aynı anda giriş yapmak zorunda değillerdir. Çin grup vizesi alan kişi, tek başına da ülkeye giriş yapabilmektedir. Ancak grup vizesi başvurusu yapabilmek ve alabilmek için 5 kişinin olması zorunluluğu bulunmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti vize rejimi olarak bordo pasaport hamili Türk vatandaşlarını vizeye tabi tutmaktadır. Çin’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Çin Konsolosluğu temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Çin’e kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, vize başvuru işlemleri için yetkili turizm seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti vize başvuruları için Çin İstanbul Başkonsolosluğuna veya Ankara Çin Büyükelçiliğine şahsen gelmenize, başvurunuzu şahsen yapmanıza gerek yoktur. Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin Çin vize başvuru evraklarını kargo ile tarafımıza göndermeniz halinde Çin vizesi başvurularınızı vakit kaybetmeden sizin adınıza gerçekleştireceğiz. MERKEZ VİZE şubelerimizin bulunduğu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız İstanbul MERKEZ VİZE ofisimize elden evrak teslimi yaparak da başvuru işlemlerini başlatabileceklerdir. Çin Halk Cumhuriyeti vize başvurularında evraklar eksiksiz ve size tam belirtildiği şekliyle temin edilmelidir. Çin vizesi başvuruları Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır.