Çin Turistik Vize

Çin Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Uzun süreli Çin öğrenci vizesi için gerekli belgeler aşağıdaki listede yer almaktadır. Bu belgeleri teslim etmeniz koşuluyla Çin makamları uzun süreli okumanız için Çin X1 vizesi başvuru işlemlerini gerçekleştirip değerlendirme yapacaktır. Uzun süreli Çin öğrenci vizesi ile Çin’de 180 günden daha uzun sürede kalabilmenizle birlikte Çin’e girişinizden sonra Çin’de ikamet ettiğiniz yerde ilçe düzeyinin üstünde olan Yerel Halk Hükümet Emniyet Müdürlüğü Hudut Giriş ve Çıkış İdare Şubesi’ne giriş tarihinizden itibaren ilk 30 gün içinde başvuruda bulunmak zorundasınız. Bu başvuru ikamet tezkeresi almanız için uygulanmaktadır.

1. Pasaport. Çin öğrenci vizesi için planladığınız seyahat sonrası en az 8 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportlar kabul edilmektedir.

2. Kimlik. Çin öğrenci vizesi için sizden nüfus cüzdanının fotokopisi istenmektedir.

3. Fotoğraf. Çin öğrenci vizesi için gereken fotoğraf vesikalık olup güncel olmalıdır. Çin X1 vzesi için fotoğrafın arka fonunun da beyaz olması da gerekmektedir. Çin öğrenci vizesi için bu fotoğraftan 2 tane istenmektedir.

4. Okula Kayıt Mektubu. Çin X1 vizesi ile öğrenci olarak Çin’de uzun süreli okumak için Çin’de okumak istediğiniz eğitim kurumundan kayıt mektubu almanız gerekmektedir. Eğitim alınacak kurumdan verilen imzalı, kaşeli okula giriş bildirim mektubunun aslı.

5. Sabıka Kaydı. Çin öğrenci vizesi için adli sicil kaydı – temiz kağıdını almalısınız. Adli sicil kaydınızı gösteren belgede adli sicil kaydı yoktur yazısı olmalıdır. Bu belge adli sicil kaydı ile birlikte alınmalıdır.

6. Sağlık raporu. Uzun süreli Çin öğrenci vizesi için sağlık durumunuzla ilgili belge de gerekmektedir. Sağlık raporunuzun geçerli olması için raporunuzun tam teşekküllü devlet hastanesinden tarafından verilmiş, heyet tarafından onaylı, ıslak imzalı ve mühürlü olması gerekmektedir. Türk ya da Çin Devlet hastaneleri tarafından son 6 ay içinde alınmış sağlık veya heyet raporunun aslı, kan testleriyle beraber.

7. Eski Pasaport. Çin X1 vizesi için şimdi kullandığınız pasaportunuza ek olarak eski pasaportunuz da gereklidir. Eski pasaportunuz yok veya kayıp olması durumunda, bu durumu açıklayan şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Bu dilekçe yalnızca İngilizce dilinde yazılması durumunda kabul edilmektedir.