Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi

Öğrenci Vizesi Başvuruları İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci vizesi için yapılan başvurular Yeni Zelanda Büyükelçiliğimiz tarafından hafta içi her gün 9.00am-12.00pm saatleri arasında kabul edilmektedir. Vize Bölümüne sunulan belgelerin (Offer of a place veya Letter of Acceptance hariç) orijinalleri veya noter tasdikli kopyalar ibraz edilmelidir.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Listesine buradaki linkten ulaşabilir siniz.

Başvuru yapan tüm şahıslar aşağıdaki belgeleri temin etmek durumundadır:

 1. Eksiksiz doldurulmuş, imzalanmış ve tarih atılmış başvuru formu.  NZIS 1012 Application to Study in New Zealand Form buradan indirebilirsiniz.
 2. Yeni Zelanda’dan ayrılmayı planladığınız tarihten itibaren en az 3 ay geçerli pasaport.
 3. Yeni çekilmiş istenilen ebatta 2 adet pasaport ölçülerinde fotoğraf. Fotoğrafların arkasına isim ve soyadınızı eksiksiz olarak yazınız.
 4. Uçuş Detaylarınız
 5. US$210 Başvuru Ücreti. Elçilik ücretlerde duyurmadan değişiklik yapılabilir. Bu ücret Elçiliğimize başvuru sırasında, Amerikan doları olarak ve peşin ödenecektir. Yeni Zelanda Elçiliği kredi kartı, çek, banka transferi veya eftpos ödemelerini kabul edememektedir.
 6. Yeni Zelanda’da eğitim göreceğiniz okul/enstitü/Üniversite’den kursa kabul mektubunuz Offer of a place.  Bu mektup göreceğiniz kurs ile ilgili tüm detayları belirtmesi gerekmektedir. MERKEZ VİZE tarafından dosyanıza eklenecektir.
 7. Başvuru sahibi çalışıyorsa ve masraflar kendisi tarafından karşılanacak ise:*Banka hesap cüzdanları
  *Çalıştığı işyerinden işvereni tarafından şirketin başlıklı kâğıdına bu şirketteki görevini, ne kadar süredir burada çalıştığını, kullanacağı onaylanmış izin *günü sayısı ve tarihleri ve seyahat sonrası aynı işyerinde tekrar çalışacağınız belirtilen resmi bir yazı. SSK’lı işe giriş bildirgesi ve Maaş Bordrosu
  *İşyeri sahibi ise ait Vergi Levhası, – İmza sirküleri, – Ticaret/Sanayi odası faaliyet belgesi, – Resmi Gazete ilanı
  *Varsa kendisine ait tapu/tapular/ araba ruhsatı /kira gelirini gösteren belgeler.
 8. Öğrencinin masrafları ailesi veya herhangi başka birisi tarafından karşılanıyorsa:*Eksiksiz doldurulmuş ve bankadan onaylanmış ‘Financial Undertaking for a Student Form NZIS 1014. Formu buradan indirebilirsiniz.
  *Ailesi veya masrafları karşılayan diğer şahısın veya kurumun 7. maddede belirtilen tüm evrakları da ayrıca ibraz etmesi gerekmektedir.
 9. Eğer kalınacak yer parası ve diğer tüm harcamalar önceden ödendiyse,  Eğitim enstitüsü/okul veya üniversiteden bunların önceden ödendiği ve garanti olduğuna dair resmi bir yazı.
 10. Yeni Zelanda’da kalınacak yerin rezervasyon belgeleri. ALS STUDY tarafından temin edilecektir.
 11. Yeni Zelanda’da 6 aydan daha uzun süreyle kalacak olanlardan bazı detaylı sağlık koşullarını yerine getirmeleri istenecektir. Bununla ilgili detaylı bilgi için lütfen, Sağlık Prosedürleri sayfamıza bakınız.
 12. Yeni Zelanda’da 2 seneden uzun süre eğitim görecek olanlardan:*Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu (NZIS) tarafından Panel Doktorları ve Radyologistler tarafından eksiksiz doldurulmuş Medical and Chest X Ray Certificate (NZIS 1007’yi) sunmaları gerekmektedir.
  *17 yaşından daha büyükseniz vatandaşı olduğunuz ülkenizden alınan ve başvuruyu yapmadan önce 5 sene veya daha uzun süreyle yaşadığınız ülke/ülkelerden alınan sabıka kaydı ibrazı gerekmektedir.
 13. Yeni Zelanda’da kalınacak yerin garanti olduğunu belirten resmi bir yazı.
 14. En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız. Hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi ve transkript.
 15. Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kurs sertifikaları, var ise TOEFL/IELTS skorunuz.
 16. Evli iseniz evlenme cüzdanı
 17. Askerlik terhis / tecil belgesi
 18. Nüfus Kayıt Örneği
 19. Sabıka Kaydı
 20. Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler
 21. Tüm Pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopileri.

İngilizce olarak hazırlanması gereken belgeler danışmanınız tarafından size bildirilecektir.

Yeni Zelanda’da 6 aydan daha uzun süreyle kalacak olanlardan detaylı sağlık koşullarını yerine getirmeleri istenecektir. Bununla ilgili detaylı bilgi için lütfen, Sağlık Prosedürleri ile ilgili MERKEZ VİZE danışmanları detaylı bilgi verecektir.